понеділок, 25 березня 2019 р.

Фінська освіта: чи реально її втілити в Україні (ФОТО)



Систему освіти Фінляндії вважають однією з найбільш демократичних у світі. Головними її меседжами є шанобливе ставлення до дитини та навчання, спрямоване на практичне використання у житті.

Нещодавно делегація Полтавської області в складі голів ОТГ, директорів шкіл, інтернатних закладів та професійно-технічних навчальних закладів пройшла стажування у Фінляндії. На Координаційній нараді, що відбулась минулої п’ятниці у Семенівці, детально розповіли основні факти фінської освіти.

Система освіти Фінляндії займає I місце за показником рівня знань, за кількістю дітей, які люблять читати; II місце у сфері природничих наук і V місце у галузі математики.


Є дошкільне виховання, традиційна фінська школа (складається з 2 рівнів – 1-6 класи і 7-9 класи). Після цього школярі продовжують навчання у додатковому 10 класі, де можуть підвищити рівень своїх оцінок. Потім вступають у професійні коледжі, ліцеї, які можна порівнювати з нашими 11-12  класами. Також є середня і вища освіта.

Дошкільна освіта

У дошкільному садочку мають право перебувати діти від 10 місяців до 7 років. Поняття декретної відпустки там немає. Виховують дітей лише розмовою, ставляться до них як до особистостей. Голос не підвищують.


Садочки утримуються виключно за рахунок платників податків і знаходяться на балансі муніципалітетів, яке направляє дітей в садочки. Незалежно від бажання батьків чи місця їхнього проживання. Підвіз дітей здійснює або муніципалітет або самі батьки.

У штаті садочку є керівник, вихователі, асистенти вихователів.Якщо потрібне корекційне виховання, викликають з муніципалітету спеціаліста.

Дітям у садочку дозволено робити все. У них дуже багато вільного простору. Є окремі кімнати, де діти одягають спеціальні комбінезони для вулиці. Вони можуть бавитися як їм заманеться –  бігати по калюжам, падати. Якщо дитина травмувалась, покарання за це вихователь не несе. Тому що у Фінляндії вважається, що дитину має виховувати в першу чергу сім’я. Якщо  дитина впала, то винна сама дитина.

Середня освіта

Тут навчаються діти з 1 по 9 клас. У 1-2 класах вивчаються фінська мова, читання, математика, природознавство, релігія, музика, образотворче мистецтво. При цьому на одному уроці може вивчатись кілька дисциплін – один вчитель веде всі предмети до 6 класу. У 6 класі починається вивчення англійської мови у 4-у йде ще одна мова на вибір – французька, шведська, німецька або російська. У 5 класі починає викладатись біологія, географія, фізика, хімія, історія.

“Вже в першому класі дітей знайомлять з їх правами – пояснюють, у яких ситуаціях потрібно скаржитись соціальним працівникам як на вчителів, так і на рідних. Батькам це дає змогу зрозуміти, що дитина це особистість і ставляться до дітей як до окремої особистості, яку потрібно поважати”, - розповідає Сергій Рибалко.

Усі класи діляться на групи. Наприклад за рівнем знань – відмінники, середній  рівень, і ті, хто відстає. Групи динамічні. Якщо дитина, яка відстає, наздоганяє відмінників, то легко переходить у ту групу і навпаки.


Фінська система освіти передбачає шанобливе ставлення до дитини, рівнозначне фінансування закладів освіти, створення  інклюзивного середовища та комфортних умов для всіх учасників освітнього процесу.

Майже всі школи державні і забезпечені необхідним обладнанням. У кожному класі є проектор, доступ до комп’ютера, планшети видає також школа.

“Єдине, що можна було б нам запозичити – заборона користуватись під час навчання мобільними телефонами. Крім екстрених випадків, якщо потрібно подзвонити батькам. Тоді з дозволу вчителя це можна зробити. А ігри на телефоні заборонені”, - пояснює Сергій Рибалко.

Школи однакові за наповненням незалежно від  кількості дітей.  Якщо фінська сім’я переїжджає на ПМЖ в інше місто і дитина ходитиме в іншу школу, то вона не відстане від програми, а продовжуватиме навчання. Так само рівність батьків – вчителі не задаються питання, хто є батьки учня і приватні чи елітні школи не мають привілеїв.

Не має поганих і хороших учнів. Порівнювати вчителям учнів заборонено. Якщо це буде відбуватись, вчителя можуть звільнити з роботи. Діти, які мають особливі потреби і звичайні діти вчаться разом. У школі може бути створений клас для дітей, які мають захворювання зору або слуху. Фіни намагаються інтегрувати у суспільство дітей з особливими потребами.

“Це те, що намагаємось робити ми. Але ми зараз лише на початковому етапі. Щоб це почати робити, нам перш за все необхідно максимально оснастити заклади освіти пандусами, підйомниками, доступом до вбиралень”, - коментує Сергій Рибалко.

Кабінети трудового навчання наповнені практично всім – предмети, інструменти, є окремі класи, де знаходяться швейні машини, верстати. Такі уроки змішані – вчаться разом і хлопці, і дівчата. Музичні класи вражають різноманітними музичними інструментами – від ксилофона до сучасної електронної барабанної установки чи синтезатора.


У фінських школах немає перевірок методистів, не має вказівок, як навчати, це пов’язано з надзвичайно високими вимогами до вчителів. У школах не має примусу до навчання. Вчитель пропонує знання. А учень сприймає ці знання  - теорію він читає у підручнику, вчитель допомагає, роз’яснює моменти, а решту часу проводить разом з учнем, допомагаючи йому вирішити конкретні приклади. Фіни вважають, що школа повинна навчити головному -  самостійному майбутньому.

Для фінів головне вміння використовувати на практиці довідником, текстом, калькулятором, Інтернетом.

Діти навчаються так, як їм зручно. Якщо, наприклад, дитині зручно сприймати матеріал, сидячи на парті  - вона буде сидіти на парті і це вважається нормою.

У країні прийнята десятибальна система, але до 7 класу учнів оцінюють словесно – задовільно, посередньо, добре, задовільно, відмінно.

Усі школи підключені до єдиної електронної системи “Vilma” (на кшталт нашого “Щоденника”), де вчитель записує домашні завдання, оцінки.  Їх знають лише директор, учень, батьки, вчитель. Паперових журналів немає.

Сама територія шкіл не огороджена, охорона у закладах теж відсутня. Але це пов'язано з тим, що там дуже високий рівень безпеки. Територія огороджена живим парканом — це у Фінляндії дуже модно.

Форма відсутня. Фіни дотримуються 3-х важливих принципів — повага до сім'ї, всепрактичність, працелюбність. Що директори шкіл, що мери міст, що учні одягаються так, щоб їм було зручно.

Гімназія

У Фінляндії понад 400 гімназій.  Вчаться там протягом 190 днів у році, це 5 семестрів, які включають екзамени і канікули. У тиждень діти мають приблизно 23 уроки, один урок триває 75 хвилин. Є предмети основні (вони є обов'язковими) і додаткові предмети за вибором.

“Дитина зацікавлена в тому, щоб їх вивчати. Це досить цікава система, яку можна ввести згодом у закладах вищої освіти України. Коли додаткові предмети йдуть не за вибором адміністрації, а за вибором самого студента”, - розповідає Сергій Рибалко.

Музика, мистецтво і фізкультура є обов'язковими предметами — вони сприяють загальному розвитку.

Екзамени складаються виключно в електронному вигляді на ноутбуках, які роздає адміністрація закладу. У Фінляндії існує ціла система — понад 2000 тестів з усіх предметів. Під час іспиту система автоматично обирає один тест, який всі вирішують. Під час екзамену користуватись інтернетом не можна його виключають.


Вчительські обладнані всім — комп'ютерами, елементами кухні (холодильник, мікрохвильова піч), є диван (куточок для відпочинку). Якщо вчитель мав вільні 15 хвилин і був в учительській — це досягнення. Система побудована так, щоб вчитель від першого уроку до останнього проводив  час з дітьми.

У Фінляндії освіта є безкоштовною. Держава може надати учням матеріали для навчання — зошити, ручки, харчування. Будь-який збір коштів з батьків заборонений. Якщо такий випадок є — можуть звільнити директора школи.

Важливе місце посідає контроль шкільного режиму. Усі уроки, які учень пропустив зобов'язаний відпрацювати.

Якщо учень погано пише, за каліграфічність оцінки не знижують. Головне, щоб це був читабельний почерк. Бо це прояв особистості дитини. Заниження оцінок через не такий почерк вважається приниженням, дискримінацією.


Для кожного учня створюється свій навчальний план. У Фінляндії є програма допомоги учням, яким важко дається навчання. Тому спеціалісти формують індивідуальний план, поєднуючи навчання і відпочинок.

На думку фінів, не потрібно “зубрити” формули чи вивчати речі, які не знадобляться у житті. У школі викладають тільки те, що може знадобитись. Діти у школі можуть вирахувати відсоток податків, створити сайт, порахувати вартість товару після кількох знижок і т.д.

Університет

Це максимально модернізований заклад, де вчителі постійно проводять як онлайн-курси по інтернету, так і паралельно можуть проводити лекції в аудиторії.
 Вчителі не мають права ображати чи принижувати студентів. Вчителів приймають на роботу лише на основі однорічного контракту, який щоразу потрібно поновлювати. Одночасно з цим вчителі мають високі зарплати. Мінімальна зарплата у вчителя — 2000 євро. А може сягати 5000 євро і більше. Якщо вчитель не розвивається, зневажливо ставиться до дітей, з ним ніхто далі продовжувати контракт не буде.
“Нам розповідали, що там дуже турбуються за систему вентиляції повітря у навчальних закладах. В одній зі шкіл виявили порушення цієї системи. І замість того, щоб це усунути, вони вирішили побудувати нову екологічно чисту школу. На неї заклали 7,5 млн євро. Це вважається невеликою сумою для Фінляндії”, - зазначає Сергій Рибалко.
Дуже високі вимоги до вчителів під час прийому на роботу. Крім, того, що він має бути з учнями 24 або 28 годин на тиждень, ще й повинен заповнювати електронний щоденник.

Ректор (директор) школи виконує роль менеджера, він не викладає, а спрямований лише на забезпечення навчального процесу.
“Ми не можемо одразу ввести фінську систему в Україні, тому що жодну систему не можна впровадити так, як вона є. Її потрібно адаптувати під нашу місцевість, людей, історію, різні фактори. Але забезпечити впровадження в освітній процес окремих елементів — шанобливе ставлення до дитини, рівність батьків, учнів, вчителів, інтегрованого навчання, популяризацію здорового способу життя, рівнозначне фінансування закладів освіти, комфортних умов - є реальним завданням, яке прямо перегукується з освітньою реформою в Україні”, - підсумовує Сергій Рибалко.

©Ліна Решетник/Новини Полтавщини

Поделиться в соцсетях

Facebook TwitterGoogle+ Vkontakte
Рекомендуем × +
Фінська освіта: чи реально її втілити в Україні (ФОТО)
4/ 5
Oleh